Пројекат „Учимо за живот“ реализован је у периоду од 02.08.2021. до 01.11.2021. године који је био усмерен ка промоцији и афирмацији услуге породичног смештаја за децу и младе и децу адолесцентског узраста који се налазе на смештају у хранитељским породицама са територије општине Стара Пазова.
Пројекат је и у 2021. години реализован уз финансијску подршку Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова која је била обезбеђена учешћем на Јавном конкурсу за финансирање, односно суфинансирање мера, активности и програма у области социјалне заштите у 2021. години бр. 139-401-210/2021 од 03. фебруара 2021. године.
Циљ пројекта је био оснаживање хранитеља и деце у хранитењским породицама као и стварање услова за унапређење услуге породичног смештаја за децу и младе у општини Стара Пазова.
Директни корисници пројекта били су деца адолесцентског узраста која се налазе на породичном смештају са теритирије општине Стара Пазова и пружаоци услуга породичног смештаја за децу и младе са територије општине Стара Пазова.
У оквиру пројекта „Учимо за живот“ реализоване су следеће активности:
- Одржане су четири радионице за децу адолесценстког узраста која се налазе на смештају у хранитељским породицама у трајњу од по два сата, динамиком две радионице у септембру и две радионице у октобру месецу. У оквиру радионица обрађивале су бсе следеће теме:
Како су повезане ваше мисли, осећања и понашање?
Како да емоције раде за нас, а не против нас?
На који начин могу да контролишем емоције?
Које емоције су здраве, а које не здраве?
Како да се носим са непријатним емоцијама?
Како да повећате ниво бољег прихватања себе?
Водитељи радионица су били стручни радници ЦСР ангажовани у Саветовалишту за брак и породицу, дипл.психолог-психотерапеут и психолог-саветник у психотерапији, уз подршку сарадника-дипл.социјалног радника.
- Одржане су четири радионице за хранитеље у трајању од по два сата, динамиком две у септембру и две у октобру месецу. У оквиру радионица обрађивале су се следеће теме:
Превазилажење губитка
Поремећаји везивања
Идентитет деце у систему социјалне заштите
Управљање тешким емоцијама
Интернет и ментално здравље
Развијање вештина за изградњу мреже подршке
Водитељи радионица су били стручни радници ЦСР ангажовани у Служби за заштиту деце и младих, социјални радник и дипл.психолог.
Радионице је похађало укупно 16 деце адолесцентског узраста која се налазе на породичном смештају са територије општине Стара Пазова и 16 пружаоца услуга породичног смештаја за децу и младе са територије општине Стара Пазова.Сви учесници су усменим путем и у оквиру писане евалуације изразили задовољство реализованим окупљањима, посебно дружењем, разговором и пријатном атмосфером у којој су се одвијале радионице, као и стеченим знањима и вештинама.
- дана 10.11.2021. године одржан је округли сто под називом „Учимо за живот – унапређење рада у области хранитељства“ на којем је учествовало 10 стручних радника из система социјалне заштите, Центар за социјални рад општине Стара Пазова. На скупу су биле обрађене теме које се односе на уочене потребе хранитеља у васпитању и бризи о деци и превазилажењу развојних и неразвојних криза, потрбе за додатним радом са децом адолесцентског узраста која се налазе на породичном смештају. Стручни скуп је био пријављен Комори социјалне заштите, а активним учешћем на скупу стручни радници из система социјалне заштите су остварили 5 бодова. Евалуација је показала да су информације добијене на скупу од значаја за унапређење теоријског знања и праксе његових учесника, при чему је исказан став да је и у наредном периоду потребно организовати стручне скупове и едукације за стручне раднике на тему хранитељи и деца на хранитељству.
- током трајања пројекта обављени су медијски наступи – екипа Радио-телевизије Стара Пазова снимила је прилог о почетку реализације пројекта, написан је чланак за Пазовачку Ревију, емитовани су прилози о едукативним радионицама као и један прилог о Округлом столу у Центру за социјални рад општине Стара Пазова који су емитовани на Радио-телевизији Војводина и Радио-телевизији Стара Пазова а објављени су и на званичној интернет страници Центра за социјални рад општине Стара Пазова у оквиру ,,Публикације“ ,,Еленктронски медији.“
Линкови:
Реализацијом пројектних активности постављени циљеви пројекта су остварени утолико што су:
- Деца адолесцентског узраста на хранитељском смештају стекла нова знања корисна у превенцији и превазилажењу тешкоћа у емотивном развоју као и у унапређењу њиховом психо-социјалном функционисању, где кроз самопроцену њих 62% процењује да су стекли нова знања, исти проценат процењује да ће та знања користити у будућности као и да су им та знања значајна.
- Хранитељи су проширили знања и унапредили вештине које им користе у васпитању и бризи о деци као и у суочавању са изазовима развојних и неразвојних тешкоћа код деце.
- Кроз медијску промоцију пројекта, израду брошура грађани и јавност у локалној средини су информисани о хранитељству, као и условима за бављењем истим.
Учесници пројекта (ЦСР):
- Рада Жугић, директор Центра за социјални рад општине Стара Пазова
- Даница Рдаковић Сердар, дипл.психолог – психотерапеут – координатор пројекта
- Милка Перендија, социјални радник
- Александра Марјановић, дипл.психолог
- Александар Ђурић, дипл.психолог
- Драгана Грбић, дипл.социјални радник
- Светлана Радовановић, дипл.социолог
- Оливер Ристић, дипл.правник
- Љубица Суботић, финансијски радник
- Стана Забрдац, технички радник
- Петар Зељуг, возач