Препорука је да се у кругу породице разговара са децом о актуелној ситуацији, као и да дате деци одговоре на питања која их муче, пружити им информације и подршку коју родитељи могу да пруже. Није добро водити се ставом да су деца предшколског узраста премала да би разумела или да су адолесценти већ довољно велики и да све знају. У наставку можете прочитати неке предлоге:
- Објасните детету
Пожељно је деци објаснити зашто пазимо појачано на хигијену, објасните им, а не да из сопственог страха и панике само наметнете то као правило. Деца тада запамте вашу панику и страх, али не запамте разлог, нити га разумеју. Реците детету да постоји вирус који се зове ЦОВИД-19 који се шири брзо и да је то начин како га можемо спречити у томе. Можете рећи како ми имамо информације да се он шри преко руку, кашљања и кијања и да управо зато водимо рачуна како перемо руке, како кијамо и како кашљемо (послушајте савете лекара како то чинимо). На пример можете у неку прскалицу за воду да ставите воду и прснете, како би дете на конкретном примеру могло да види колико капљице могу далеко да иду. Можете узети фломастер и повући цртицу на својој руци и оптари руке само водом, а затим сапуном и водом двадесет секунди како би дете видело разлику).
- Осмислите дан детету-нека устаје и леже у исто време, као и време када једе, важно је да постоји структура дана. Укључите дете у свакодневне кућне активности (да Вам помаже у постављању за ручак, или да простире веш са Вама или скупља ствари). Школарци, наравно да поштују време предвиђено за часове и учење на даљину. Нека школарци одржавају контакте са вршњацима преко социјалних мрежа, и нека користе интернет, али водите рачуна да то не прелази три сата дневно за ваншколске активности. Седите и заједно напишите план на недељном нивоу заједно са дететом.
- Играјте породично неке друштвене игре-човече не љути се, карте, монопол, асоцијације, ризико и друго.
- Не сакривајте своју забринутост, а дететову прихватите, покушајте да га утешите и дозволите детету да Вам поставља питања. Похвалите заинтересованост детета. Можете рећи да и Ви бринете, јер је реч о вирусу који још није скроз познат и реците да верујете да ће све бити у реду, а да је сада најбитније придржавати се правила, јер тако налажу „чика доктори“.
- Покушајте да се ограничите на информације са друштвених мрежа, вести, само једном до два пута дневно, као Вас не би преплавиле
- Ако деца и чују неку узнемирујућу вест, поразговарајте са њима о томе.
- Пустите децу, поготову до шест година да своје емоције изразе кроз цртеж, пластелин, кинетички песак то ће лакше чинити управо на тај начин.
- Објасните зашто не посећује баке и деке, можете рећи да су они осетљивији и лакше им се може пренети вирус, и да је добро да их чувамо, јер су нам тако објаснили „чика доктори“.
- Наравно за све додатне информације можете контактирати наше САВЕТОВАЛИШТЕ.
Даница Радаковић Сердар дипл. психолог и психотерапеут
Сандра Марјановић, дипл психолог и психотерапеут под спв.