УНАПРЕЂЕЊЕ ЉУДСКИХ РЕСУРСА У СИСТЕМУ СОЦИЈАЛНЕ И ДЕЧЈЕ ЗАШТИТЕ
Београд 24.-25.10.2019.године
Конференција на тему УНАПРЕЂЕЊЕ ЉУДСКИХ РЕСУРСА У СИСТЕМУ СОЦИЈАЛНЕ И ДЕЧЈЕ ЗАШТИТЕ одржана је у организацији Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Републичког завода за социјалну заштиту и УНИЦЕФ-а.
Конференцију су отворили: Зоран Ђорђевић – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије и Ређина Де Доминићис, Директорка канцеларије УНИЦЕФ –а у Србији.
Првога дана, скупу се обратила најпре Сузана Пауновић, директорка Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије, која је говорила на тему: „ 30 година од Конвенције о правима детета“, а потом су следила друга излагања.
О закључцима Прве регионалне конференције у Румунији о унапређењу људских ресурса: Импликације за регион Западног Балкана, говорио је Пени Какама, Специјалиста за дечју заштиту, УНИЦЕФ Регионална канцеларија за Европу и Централну Азију.
О Искуствима и изазовима у планирању, унапређењу и развоју стручних кадрова говорио је – Хенрик Ингридс, Заменик директора, Министарства здравља и социјалне заштите Шведске.
Проф. Џон Канаван, Помоћник директора УНЕСКО истраживачког центра за децу и породицу, Национални универзитет у Голвеју, Ирска, Потпредседник Европске Мреже услуга подршке породици – Нове иницијативе, говорио је на тему Успостављање Европске мреже за подршку породици.
О кључним дометима и наредним корацима у унапређењу људских ресурса у систему социјалне и дечје заштите у Србији , говорила је Слађана Чабрић, Помоћница министра, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије
У панел дискусији на тему: Подршка и планирање развоја људских ресурса у социјалној заштити – изазови, дилеме и правци развоја, у којој је модератор био Божидар Дакић, директор Републичког завода за социјалну заштиту, дат је преглед кључних националних показатеља о стању, постигнућима и изазовима везаним за људске ресурсе у области социјалне и дечје заштите. Своја излагања имале су :
Татјана Каткић Станић, Начелница Сектора за координацију политика и унапређење стручног рада центара за социјалну скрб, Министарства за демографију, обитељ, младе и социјалну политику Владе Републике Хрватске;
Софија Спасовска, Заменица начелника Сектора за социјалну заштиту, Министарства рада и социјалне политике владе Републике Северне Македоније;
Лидија Маркота, Генерална секретарка, Министарства цивилних послова у Савјету министара Босне и Херцеговине;
Вукица Јелић, Државна секретарка, Министарство рада и социјалног старања, Црна Гора
Бардилка Каспири, Заменица министра, у Министарству здравља и социјалне заштите, Албаније и
Слађана Чабрић, Помоћница министра, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања владе Републике Србије.
Другог дана, рад Конференције се паралелно одвијао у тематским групама.
У тематској групи која се бавила Академским образовањем социјалних радника , у којој је модератор била Проф.др.сц. Марина Ајдуковић, говориле су :
Проф. Сузана Борнарова, из Северне Македоније на тему Образовање социјалних радника у Северној Македонији;
Проф. др Наталија Перишић, Одељење за социјалну политику и социјални рад, Факултет политичких наука Универзитета у Београду – на тему Изазови стандардизације образовања социјалних радника у Србији ;
Проф.др.сц. Марина Ајдуковић, из Хрватске , на тему Заступљеност теме од значаја за добробит дјеце у образовању социјалних радника у Хрватској ;
Сања Полић, МА, истраживач приправник Одељење за социјалну политику и социјални рад, Факултет политичких наука Универзитета у Београду – на тему Јачање образовања за социјални рад са децом и породицом у Источној Европи и Централној Азији.
Закључке тематске групе је дала МА Љиљана Скробић асистент на Департману за социјалну политику и социјални рад на Филозофском факултету Универзитета у Нишу.
Друга тематска група бавила се темом : Људски ресурси у контексту породичног смештаја. МодераторВесна Аничић, из Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад.
Искуства у развоју система хранитељског смештаја – заједнички је представила делегације Босне и Херцеговине ( Република Српска, Федерација БиХ и дистрикт Брчко).
Татјана Каткић Станић, из Р.Хрватске, говорила је на тему : Људски ресурси у подручју осигуравања алтернативне скрби за дјецу и ванинституционалних услуга за обитељи у ризику;
Проф. др Невенка Жегарац, је говорила на тему: Хранитељство и добробит адолесцената – истраживање за унапређење политика и пракси .
Закључке тематске групе дала је Тамара Борислављевић из Центра за пордични смештај и усвојење Београд.
У тематској групи која се бавила Континуираним образовањем у социјалној заштити, модератор је била проф. Сузана Борнарова из Института за социјални рад и социјалну политику из Скопља, говорили су :
Милош Ристић, саветник за акредитацију и лиценцирање, Институт социјалне и дјечије заштите, Црна Гора – на тему Развој професионалних компетенција у социјалној и дечијој заштити у Црној Гори
Светлана Живанић, из Републичког завода за социјалну заштиту – на тему Евалуација процеса акредитације програма обука за стручне раднике и стручне сараднике у социјалној заштити
Проф.др.сц. Марина Ајдуковић, из Р.Хрватске – на тему Оснаживање стручњака за нове професионалне изазове: стандардизација поступања, стручно усавршавање и супервизија.
Закључак тематске групе дала је Нада Шарац из Републичког завода за социјалну заштиту.
У тематској групи која се бавила Људским ресурсима у контексту услуга подршке породици и превенције издвајања, модератор је била Проф Невенка Жегарац из Београда.
Новине на нивоу политике и праксе у области подршке породици – представила је Софија Спасовска,из Северне Македоније;
О јачање капацитета стручњака за проведбу програма подршке родитељству као нове услуге у суставу социјалне скрби – говорила је Проф.др.сц. Нинослава Пећник, Студијски центар социјалног рада Правног факултета у Загребу;
О компетенцијама породичних сарадника – говорила је Сњежана Јовић, из Републичког завода за социјалну заштиту;
Закључак тематске групе
У завршном делу Конференције, у пленуму су поднети извештаји из тематских група, а потом су се скупу обратили представници Републике Хрватске, Северне Македоније, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Албаније .
Конференцију је затворила Слађана Чабрић, Помоћница министра у Министарству за рад, борачка и социјална питања владе Републике Србије.
Са Конференције је упућен позив за акцију у циљу јачања људских ресурса у социјалној заштити у региону Европе и Централне Азије.
Свој допринос у раду ове престижне Конференције, дала је својим присуством и учешћем у раду пленума и тематских група и Дајана Костић, дипломирани социјални радник у Центру за социјални рад општине Стара Пазова и заменица председника Асоцијације Центара за социјални рад Србије.
Текст сачинила:
Дајана Костић,
дипломирани социјални радник